Pokrok a prosperita: Střípky z února 2018

V ohlédnutí za únorovými záblesky, které slibují lepší budoucnost, si připomeneme vesmírný let červeného kabrioletu, shrneme si nově dobytá práva žen v Saúdské Arábii, povíme si o úspěšném charitativním projektu v Česku, představíme si chytrou bundu pro záchranáře a nastíníme si možnou budoucnost lodní nákladní dopravy.

Červený kabriolet dobývá vesmír

Společnost SpaceX realizovala 6. února 2018 úspěšný demonstrační let nejsilnějšího raketového nosiče současnosti Falconu Heavy. Raketa má být podle vize Elona Muska (zakladatel a CEO Space X) v budoucnu využívána k letům na Měsíc a Mars. Hlavním nákladem, který raketa počátkem února vynesla, byl vůz Tesla Roadster. Za volantem kabrioletu seděla figurína Starman, jehož start byl doprovozen písní Davida Bowieho Space Oddity. Podle plánu se od nosiče oddělily pomocné vzletové stupně, takzvané boostery. Těm se podařilo téměř synchronně přistát. Jediným šrámem bylo zřícení centrálního stupně, který se na určené místo netrefil a ustlal si v oceánu. (Zdroj: ČTK)

Ze společenských změn v Saúdské Arábii těží i ženy

V Saúdské Arábii dochází k rozsáhlým hospodářským a společenským změnám, ze kterých těží i ženy. Ty budou nově moci zakládat firmu, aniž by musely žádat o souhlas muže. Souhlas muže již od loňského roku nepotřebují ženy v Saúdské Arábii ani k tomu, aby mohly studovat či navštívit lékaře. Z letošních novinek mohou například navštěvovat sportovní utkání na vyhrazených stadionech. Od června pak budou moci samy řídit auto. (Zdroj: Novinky)

Nocleženky – úspěšný charitativní projekt po Česku

V Česku se daří tzv. nocleženkám, charitativnímu projektu Armády spásy. Zakoupením nocleženky za 100 korun mohou dobrodinci zajistit člověku bez domova přístřeší na jednu mrazivou noc. Od listopadu si lidé v Česku koupili již celkem devět tisíc takových poukázek. Nocleženku můžete zakoupit zde. Když nenajde využití letos, tak příští rok určitě. (Zdroj. Česká televize)

Záchranářům usnadní práci chytrá bunda

Brněnská společnost Gina a její partneři Nokia a Kolon Industries prezentovali na výstavě v Barceloně chytrou bundu určenou zejména pro záchranné a bezpečnostní složky. Bunda má integrované vybavení, které mají záchranáři běžně při sobě, ale mohou ho nedopatřením ztratit nebo se může poškodit. Součástí bundy je například snímač srdeční činnosti a tělesné teploty, akcelerometr, GPS lokátor, komunikačním LTE modul, akumulátor a tlačítko pro vyslání signálu nouze. (Zdroj: Technet)

Nizozemci a Norové plánují spuštění nákladních elektrolodí

Po automobilech začne elektřina v brzké době dost možná pohánět i nákladní lodě. Vzhledem k tomu, že 16 největších nákladních lodí vyprodukuje tolik zplodin jako všechny automobily na naší planetě, znamenal by přechod na ekologičtější formu pohonu u lodí velkou úlevu pro životní prostředí. Právě letošní rok bude nejspíše historickým milníkem, kdy se na vodních tocích “eko-lodě” objeví. Nizozemská společnost Port-Liner chce spustit své plně elektrické přepravní lodě s cílem přepravy nákladu mezi významnými přístavy v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách. Norské společnosti Yara a Kongsberg mají zase v plánu spustit na vodu elektrickou kontejnerovou loď, která bude vozit zboží z Porsgrunnu do Breviku a Larviku (tedy norských přístavu). Zpočátku má loď fungovat jako plavidlo s posádkou, od roku 2020 je pak plánován plně počítačem řízený provoz. (Zdroj: CzechCrunch, Vizex)
A ještě pár zajímavostí na závěr:
 • Steven Pinker slaví úspěch s vydáním knížky Enlightenment Now The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress . Knížka se těší značné pozornosti zejména anglosaských médií (o obdivné i kritické recenze není nouze) a zakladatel Microsoftu Bill Gates ji považuje za jednu z nejlepších knih vůbec.
 • Tady je Pinkerovo doporučení knih, které z vás udělají optimistu.
 • Na spadnutí je i vydání Norbergova Pokroku v češtině. Očekávám ho v nejbližších dnech.
 • Seznam 10 intelektuálů, kteří zastavají názor, že jsme se nikdy neměli lépe. Již zmiňovaní Pinker a Norberg nemohou chybět 🙂

2 komentáře na „Pokrok a prosperita: Střípky z února 2018“

 1. Pro informaci:
  http://www.bawerk.eu/clanky/recenze-knih/ve-stinu-islamu-recenze.html

  Současnost nemuslimských komunit na Blízkém východě je v knize je popsána mimo jiné v podkapitole s příznačným názvem „Neradostná současnot“, kde se konstatuje v mnoha ohledech patrné právní znevýhodnění oproti muslimům. Dokonce v Saudské Arábii je zakázána (jinde tomu tak není) jiná bohoslužba nežli muslimská a dokonce i šiité tam čelí citelným omezením. Ale ani jinde není situace taktéž růžová, privilegované postavení islámu je mnohde zakotveno v ústavě, tak v jednotlivých legislativních rámcích, v nichž se rodinné právo více či méně drží šaríatských postulátů znevýhodňujících nemuslimy. Rovněž je zde uvedeno i to, že se situace menšin v posledních letech zhoršuje (3).

  …..
  Křesťané to nemají na Blízkém východě vůbec lehké. Ještě na počátku 20. století tvořili na 20 % populace, dnes se optimistické odhady zmiňují o 3-4 % (4). A nejde jen o důsledek o něco nižší porodnosti. Ostatně v knize se píše: „Pronásledování a útlak ze strany většinové společnosti provázejí blízkovýchodní křesťanské komunity po celá staletí.“ (5). Asi nejznámější je masakr Arménů z let první světové války, který ovšem postihl i jiné blízkovýchodní křesťany jmenovitě asyrské křesťany. Nedávné tzv. arabské jaro situaci na mnoze ještě zhoršilo. Pro příklad jen za rok 2011 bylo v Egyptě podpáleno a poničeno 37 koptských chrámů a dalších pět napadeno. O řádění Islámského státu ani nemluvě (6). Nyní se podívejme na některé z křesťanských církví Blízkého východu podrobněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *