Pokrok a prosperita: Střípky z ledna 2018

I přes spoustu problému, se kterými se lidstvo potýká, je naše planeta postupem času stále lepším místem k životu. Z médií se dozvídáme spíše o tom, co skřípe. A to se také většinou stává předmětem našich debat, leckdy i zdrojem vizí o blížící se katastrofě, apokalypse či definitivním civilizačním úpadku.

Mám pocit, že střízlivý optimismus je nedostatkovým zbožím, a proto bych rád přispěl k jeho rozšíření. Pokusím se vám představit každý měsíc několik novinek, ve kterých vidím potenciál, že by lidstvo mohly posunout zase o nějaký krok dál. Pro začátek jsem vybral 5 věcí, které mě zaujaly v lednu.

Samoobsluha budoucnosti

Společnost Amazon otevřela v Seattlu první supermarket Amazon Go, který by mohl znamenat revoluci v nakupování. Veškeré položky pomyslného zákazníkova nákupního košíku jsou skenovány automaticky umělou inteligencí. Zákazník si zboží v obchodě vezme a bez zaplacení s ním odejde. Účet obdrží emailem. (zdroj: Technet)

Test, který odhalí 8 druhů rakoviny

Lékaři z Univerzity Johnse Hopkinse jsou na dobré cestě ve vývoji testu nazvaného Cancer Seek (Hledač rakoviny), který by měl umět odhalit osm běžných forem rakoviny. Včasným odhalením rakoviny roste šance, že bude úspěšně vyléčena. Cancer Seek nyní čekají další testy, které mají prokázat jeho praktičnost a použitelnost pro běžnou klinickou praxi. Jednou z předností testu má být jeho cena, jež by se mohla pohybovat kolem 500 amerických dolarů za člověka. (zdroj: ČT24)

Prádloskládátko

Jedním z přístrojů, který zaujal na největším počítačovém veletrhu CES 2018 v Las Vegas byl FoldiMate, pomocník do domácnosti, který umí skládat prádlo. Člověku stačí zavěsit prádlo na klipy v horní části přístroje a po několika minutách může srovnané prádlo odnést rovnou do prádelní skříně. FoldiMate si poradí s košilemi, kalhotami, ručníky i polštáři ve všech standardních velikostech. Pořizovací cena přístroje se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. Jak už to tak bývá, předpokládá se, že při masovém rozšíření a zefektivnění výroby bude cena pomocníka v domácnosti klesat. (zdroj: Živě)

Revoluční motor od Mazdy

Automobilky hledají cesty, jak dramaticky snižovat emise svých vozů.  Nástup elektromobilu je zatím nejistý. Motoristé s nákupem elektromobilů váhají, navíc se kolem nich objevuje stále řada otázníků. Nejnověji shrnul 5 největších háčků kolem elektronicky poháněných vozidel magazín Wired. Automobilky se proto snaží hledat i jiné cesty, jak učinit individuální dopravu ekologičtější při zachování výkonu, na který jsou řidiči zvyklí. Jedním z příkladů je chystaná novinka od japonské Mazdy. Ta by již v příštím roce měla uvést na trh unikátní benzinový motor SkyActiv-X. Tento motor by měl spalovat benzín na stejném principu jako dieselové motory naftu. „O zážeh paliva se nepostará zapalovací svíčka, ale samotný tlak: palivo se tedy pod tlakem samo vznítí, jako je tomu v naftovém motoru,“ popisuje novinku server iDnes. Vlastností nového motoru od Mazdy má být úspornost a vysoká účinnost. (zdroj: idnes)

Automat pomáhající lidem v nouzi

A na závěr jedna novinka z oblasti charity. Britská nezisková organizace Action Hunger  zprovoznila v jednom z nottinghamských nákupních středisek první automat na jídlo a oblečení zdarma. Posloužit má lidem bez domova. Lidé v nouzi získají speciální kartu, a ta jim umožní až třikrát denně, nepřetržitě po dobu 24 hodin, vyzvednout z automatu potraviny, hygienické potřeby či oblečení. Sortiment bude věnován obchodními řetězci a částečně bude dokupován i z prostředků získaných ze sbírky. Automaty by měly být postupně umisťovány i na dalších místech v Británii i za jejími hranicemi. (Zdroj: hatefree)

Pokud vás téma lidského pokroku, evoluce prosperity či racionálního optimismu zajímá více a z dlouhodobého hlediska, doporučuji sledovat například Johanna Norberga (moc se těším na české vydání jeho knihy Pokrok), Matta Ridleyho (jeho knížku Racionální optimista byste neměli vynechat stejně jako přednášku Když nápady souloží z TEDu), vloni zesnulého Hanse Roslinga (např. tady hovořil o růstu populace) či Stevena Pinkera (věnuje se tématu ustupujícího násilí, např. v této přednášce na konferenci TED). A spousta skvělých článků či grafů podložených daty vychází na webu HumanProgress.


Disclaimer: Tím, že popisuji řadu vynálezů a inovací, se kterými zatím nemáme možnost přicházet do styku, zvyšuje se pravděpodobnost, že se při popisu fungování či charakteristik všemožných novinek dopustím nějakých nepřesností. Prosím, nehněvejte se za to na mě :). Budu rád, když mě upozorníte a posléze s vaší pomocí uvedu informace na pravou míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *