O hajzlících, ptácích, slonech a roku 2017

V prvním příspěvku roku 2018 se ohlédneme za rokem předchozím a zmapujeme také cesty ptáků či fantazii středověkých Evropanů o slonech. Nelze ignorovat ani téma prezidentských voleb. Proto se seznámíme s oblíbenou literaturou prezidentských kandidátů.

Ptačí „stopy“

Katalánský fotograf Xavi Bou dlouhodobě zachycuje na snímcích pohyby ptáků po obloze. Nejprve natočí pohyb ptáků, vybere záběry a vrstvy poskládá do jednoho snímku. Výsledkem jsou pak viditelné spirály, hrozivě vypadající temné čáry či abstraktní křivky nad oceánem. Projekt s názvem Ornitografie stojí za to vidět. Více k projektu naleznete také na webu Radia Wave.

Slon? A to je jako co?

Evropané ve středověku postrádali zkušenosti ze setkání se slonem, a proto do představ, jak toto zvíře vypadá, museli zapojovat fantazii. Ta se promítla do následujících ilustrací.

WC
Záchod, který sloužil ostravským havířům

Hajzlíku, kde jsi?

Online mapa veřejných toalet může být prospěšná každému, zvláště pak pacientům s idiopatickými střevními obtížemi, pro které vznikla především. Mapa umožňuje nalézt nejbližší dostupné WC na základě geografické polohy uživatele. Dostupná je i jako mobilní aplikace.

Zeman čte Tolstého, Drahoš Snydera

Novináři a republika žijí nadcházejícími prezidentskými volbami. K nim je pořádána řada debat, do nichž jsou zapojeni i tiskoví mluvčí, manželky kandidátů a dokonce i rostliny. Zajímavý vhled do duše kandidátů může poskytnout článek knihkupectví Martinus, v němž naleznete přehled toho, co adepti na prezidentský úřad čtou.

Film o Marii Terezii a jejím manžovi

Česká televize uvedla dvoudílný film o Marii Terezii. Zatím je snímek volně dostupný na ivysilani. Věnovat tomu dílu něco přes tři hodiny určitě stojí za to. Mě zaujala postava Františka Štěpána Lotrinského, tedy manžela panovnice. Bezesporu šlo o nekonvenční osobnost a skvělého obchodníka. Ostatně tak ho vylíčil i nedávný článek v Ekonomu.

Takový byl rok 2017

A na závěr pár článků shrnujících rok 2017:

  • v architektuře
  • v letecké přepravě (zaznamenán rekordně nízký počet obětí na životech) – česky či anglicky
  • v oblasti objevů, vynálezů a lidského pokroku
  • v české charitě
  • v české ecommerce, kde Češi v eshopech utratili 115 miliard. Roste především počet nákupů oblečení a potravin.
  • Jaké společnosti patří mezi desítku největších gigantů světové ekonomika z hlediska tržní kapitalizace, se dozvíte zde. Nově jsou mezi nimi čínské společnosti Tencent a Alibaba, kraluje Apple
  • A tento článek mapuje nejsvětlejší body/události roku v oblasti ekonomie, občanských svobod, životního prostředí atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *