280 znaků, referenda a racionální kvocient

V dnešním příspěvku si představíme racionální kvocient, švédského hitmakera, seznámíme se s názory prezidentských kandidátů, prozkoumáme referenda.

Vysoké IQ neznamená automaticky vysoké RQ

Petr Ludwig se na konferenci Kritické myšlení zabývál tématem racionálního kvocientu. Videozáznam z přednášky nelzenete zde. Ludwig odpovídá na otázky Jaký je rozdíl mezi racionalitou a inteligencí,  jak se dá měřit schopnost kritického myšlení či jak se dá trénovat. Hovoří i o zajímavých případech, kdy se snoubí vysoké IQ s nízkým RQ. Lidé, kteří jsou chytřejší mohou častěji podléhat konfirmačnímu zkreslení, protože si dokáží „nesmysly“ sami před sebou vyargumentovat.

Shodnete se s Horáčkem, Drahošem nebo Topolánkem?

Na jízdu prezidentských vlakem uspořádaným Deníkem dorazilo šest z devíti kandidujících mužů. Adepti na hlavu státu odpovídali na 30 otázek. Odpovídat mohli jen ano/ne. Pokud vás zajímá, jak se ztotožňuje váš názor s jednotlivými kandidáty ohledně stavby mešit, referenda o EU, účtenkovky a dalších témat, podívejte se do galerie. Pokud se nechcete proklikávat jednotlivými otázkami, rychlý přehled je zde.

Nezdary s autoškolou

Psát o tom, co se daří, je snadné. Honza Kačer se ale zaměřil na vlastní nezdary s autoškolou. Ve svých postřezích odkázal i na Yuhůovu helpku na auto, jednoduchý uživatelský manuál pro začátečníky, kteří usedají v autoškole za volant. Sám jsem jim využil a mohu doporučit.

Zpřísňující se normy na Manhattanu

Nároky na udělení stavebního povolení jsou stále přísnější. Dnešním normám by například nevyhovělo 40 procent budov, které již na Manhattanu stojí. Více ve článku New York Time.

Vše, co jste chtěli vědět o referendu

Jan Boček dal pro iRozhlas dohromady vyčerpávající přehled předností a záporů referend po celé Evropě, obohacené o zkušenosti a návrhy, o nichž se uvažuje u nás. Než se necháte přesvědčit prvním příznivcem či odpůrcem referenda, kdo má o prvku přímé demokracie zcela jasno, raději se ponořte do tohoto článku.

Konec stručnosti na Twitteru

Twitter navýšil limit počtu znaků jednoho twítu ze 140 na 280 znaků, což se mnoha jeho uživatelům nelíbí. NASA nám však ukázala, že u některých uživatelů nás navýšení limitu určitě obohatí! Mrkněte sami.

Nepříliš známý švédský hitmaker

Luboš Kreč představil ve svém článku Maxe Martina. Nejúspěšnějším skladatelem populární hudby posledních 20 let, kterého jste dosud nejspíše neznali. Do čela americké hitparády se dostaly dvě desítky jeho písní. Z Martinovy hlavy vzešly například hity Ace of Base, Backstreet Boys, Britney Spears či Taylor Swift. Článek se zabývá i myšlenkou, kde se berou muzikantské úspěchy skandinávské země, která je co do počtu obyvatel velká zhruba jako Česko. Prý by za tím mohlo být „skvělé hudební a jazykové vzdělávání, melodická tradice švédského folkloru nebo zvyk farmářů z odlehlých planin Švédska skládat si písně jen pro zábavu.“

Stazione di Torino Porta Nuova
Vlakové nádraží v Turíně

Kindle, kasty, vlakem po Itálii

Čtečka knih Kindle od Amazonu má za sebou první dekádu. Její shrnutí si můžete přečíst na Techcrunchy.

Tyler Cowen rozebírá pravděpodobné důvody, proč jsou Američané překvapivě shovívaví k indickému kastovnímu systému.

Máte-li rádi Itálii a jízdu vlakem, zde naleznete devět tipů na nejkrásnější trasy, po nichž se můžete na Apeniském poloostrově a přilehlých ostrovech vydat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *